Co można robić z dziećmi

Co można robić z dziećmi w tym czasie?

Poniżej propozycje zajęć z dziećmi, możliwych do wykonania bez opuszczania miejsca zamieszkania.

ZABAWY RUCHOWE

Dzieci roznosi energia i potrzebują ruchu, aby ją rozładować. Znane od lat zabawy w chowanego czy w berka pozwalają spożytkować część energii. Można także urządzić bitwę na poduszki oraz rzucanie do celu. Ciekawym rozwiązaniem może być konkurs taneczny lub twister. Brak dostępu do internetu poskutkuje większą kreatywnością u dzieci. Ograniczenia metrażowe mieszkań czy śliska nawierzchnia mogą utrudniać skanalizowanie energii. Długi sznurek można wykorzystać do zbudowania labiryntu, który następnie należy pokonać bez dotykania linii. Można także własnoręcznie przygotować grę planszową, na której po stanięciu pionkiem w określonym polu, trzeba będzie wykonać konkretne ćwiczenie na przykład pięć przysiadów czy trzy pajacyki. Dobrym pomysłem będą też zajęcia umysłowe jak gra pamięciowa memory, klasyczne kółko i krzyżyk bądź państwa i miasta.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Dzieci są różne i lubią różne rzeczy, ale wszystkie szybko się nudzą, dlatego rodzice muszą wykazać się kreatywnością. Jedna czynność musi mieć kilka funkcji, aby przedłużyć zabawę. Przykładem może być rysunek, który następnie zostaje pocięty na mniejsze części i tworzy puzzle. Innym pomysłem na zabawę z dziećmi może być pokaz mody połączony z sesją zdjęciową. Interesujący dla dzieci może być też tak zwany worek skarbów, czyli odgadywanie nazw przedmiotów schowanych w worku czy zabawy z balonem.

WSPÓLNE SPĘDZANIE CZASU

Okres kwarantanny warto wykorzystać na wspólne zajęcia pogłębiające więź pomiędzy krewnymi oraz stymulujące rozwój dziecka. Warte uwagi i bardzo lubiane przez dzieci są gry kooperacyjne, czyli takie, w których gracze współpracują, wspierają się i słuchają, aby osiągnąć wspólny cel. Zabawy sensoryczne na przykład zabawy piaskiem kinetycznym czy malowanie palcami są zarówno wyciszające dla dzieci jak i wspierające ich rozwój. Proste zajęcia domowe typu ugniatanie ciasta czy mycie naczyń gąbką, nie tylko pozwalają wspólnie spędzić czas, ale także dostarczają bodźców zmysłowych. Śpiewanie piosenek, czytanie książek czy rozmowy i oglądanie pamiątkowych zdjęć to czynności zbliżające członków rodziny.

 

Skip to content