NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Przedszkole Nr 35 „Pod Żaglami” w Gdyni  w roku szkolnym 2022-2023 bierze udział w  programie, którego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

Środki udzielone zostały w ramach priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2023” przeznaczone będą na:

  • zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz
  • realizację działań promujących czytelnictwo.

 

KSIĄŻKI POLECANE W PAŹDZIERNIKU PRZEZ NAUCZYCIELI  PRZEDSZKOLA NR 35 „POD ŻAGLAMI” W GDYNI

Bajki o przyjaźni z serii Mądra Sowa opowiada, wydawnictwo Jedność – opracowanie zbiorowe – bajki o przyjaźni poruszają istotę przyjaźni, podkreślają jej wartość. Pełnią funkcję edukacyjną i wychowawczą. Uczą dzieci empatii, cierpliwości, wiary we własne możliwości. Każda historia opisana w książce zawiera morał, który może stanowić wstęp do rozmów z dziećmi na ważne tematy.

„Już sprzątam” pozycja z serii „Pierwsze czynności” autorstwa Marcina Malickiego. Podczas lektury przedszkolaki wraz z Kacprem i jego pluszowym królikiem dowiadują się jak przyjemne i zabawne może być sprzątanie. Delfinki poprzez lekturę uczyć się będą o korzyściach wspólnego sprzątania na sali oraz odkładania zabawek na swoje miejsce. Zawarte w książeczce proste teksty odwołujące się do uczuć dziecka pomogą oraz zachęcą maluchy do wykonania właściwych czynności.

”Bajka o szarym słowiku” Paweł Księżyk –  bajka terapeutyczna o braku wiary we własne siły. Bajka o małym młodziutkim słowiczku o imieniu Jasio. Jasio porównywał inne ptaki do siebie. Uważał, że we wszystkim wydawały się lepsze od niego. Całymi dniami chował się przed wszystkimi zwierzętami, lecz gdy poznał małego ptaszka gila,  Jasio przekonał się, że jest jedyny w swoim rodzaju.
 
” Bajka o kurze, która nie przestała marzyć” Jacek Strojanowski – bajka o kurze Mariannie, która miała olbrzymie marzenie. Wiele zwierząt naśmiewało się z kurzej marzycielki. Pewnego dnia nasza bohaterka poznała mewy, które postanowiły pomóc Mariannie. Dzięki pomocy nadmorskich ptaków a odwadze i swojej determinacji Marianny, kura spełniła swoje największe marzenie.

 

„Cukierku, Ty łobuzie” Waldemar Cichoń – przekazywanie tradycyjnych wartości w sposób humorystyczny. Książka uczy i wychowuje bawiąc.

„Zuzanna Kapryśna. Jak wychować siostrę” Tomasz Kleszcz, Wiesława Zaręba – książka przedstawia zabawne przygody dwóch sympatycznych sióstr wskazując prawidłowe wzorce postępowania, a także uwrażliwiając na wiele istotnych problemów otaczającej je rzeczywistości. Ola starsza siostra pomaga rodzicom w wychowywaniu młodszej Zuzi, ale jak to czasem bywa, życie płata figle i niekiedy nie wiadomo, kto się od kogo więcej uczy.

Skip to content