NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Przedszkole Nr 35 „Pod Żaglami” w Gdyni  w roku szkolnym 2022-2023 bierze udział w  programie, którego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

Środki udzielone zostały w ramach priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2023” przeznaczone będą na:

  • zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz
  • realizację działań promujących czytelnictwo.

KSIĄŻKI POLECANE W LISTOPADZIE PRZEZ NAUCZYCIELI  PRZEDSZKOLA NR 35 „POD ŻAGLAMI” W GDYNI

„Skarbiec baśni i legend  polskich” -praca zbiorowa pod redakcją M. Berowskiej i  M. Grądzkiej – skarbiec baśni i legend polskich jest cudownym zbiorem legend, podań, klechd i baśni. Zawiera wszystkie najważniejsze motywy dotyczące naszej historii i tradycji. Stare opowieści w przystępny sposób przedstawiają dzieciom historię powstania państwa polskiego, poszczególnych miast, charakterystycznych miejsc i regionów polski. Przybliżają postaci bohaterów i zwierząt. Autorki książki ocaliły przed zapomnieniem stare polskie baśnie przekazywane niegdyś z ust do ust.

„Czarna Wrona” Małgorzata Strękowska-Zaremba – bajka terapeutyczna na temat bezpieczeństwa poza domem. Bajka ta opowiada historię chłopca Szynka, który wraz z dziadkiem wybrał się do wesołego miasteczka i  zgubił się w tłumie. Z pomocą przyszła mu Wrona Serka i cała historia miała szczęśliwe zakończenie.

„Jarzębinka” Jako Mojseevic Tajc – bajka, której bohaterkami są stara babuleńka i jej wnuczka Jarzębinka. Dziewczynka zostaje porwana przez wilka, a wszystkie książkowe zwierzęta pomagają babci w poszukiwaniach.

„Sam się ubieram” autorstwa Marcina Malickiego – tym razem Kacper ze swoim pluszowym przyjacielem królikiem przeżywa pierwsze doświadczenia związane z próbą samodzielnego ubierania się. Analizując bajkę będziemy rozmawiać z dziećmi na temat korzyści płynących z byciem samodzielnym przedszkolakiem, podejmować próby samodzielnego ubierania i rozbierania się, które mamy nadzieję zaowocują w przyszłości w przedszkolu i w domu.

„Nasze polskie bajki” – odkrycie baśni, legend i podań bliskich sercu każdego Polaka.

Staś Pętelka. Nowy piesek” Barbara Supeł – dzieci spotykają sąsiadkę Halinę i jej suczkę Lulkę, po czym zaczynają marzyć o własnym pupilu. Upór dzieci sprawia, że rodzice w końcu zgadzają się na przygarnięcie ze schroniska pieska. Książka ta w doskonały sposób przybliża dzieciom jak należy opiekować się żywą istotą oraz jakie wiążą się z tym obowiązki.

Skip to content