NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA 2.0

Przedszkole Nr 35 „Pod Żaglami” w Gdyni  w roku szkolnym 2022-2023 bierze udział w  programie, którego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci.

Środki udzielone zostały w ramach priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2023” przeznaczone będą na:

  • zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz
  • realizację działań promujących czytelnictwo.

 

KSIĄŻKI POLECANE WE WRZEŚNIU PRZEZ NAUCZYCIELI  PRZEDSZKOLA NR 35 „POD ŻAGLAMI” W GDYNI

„Opowiadania przedszkolaka” Marzena Kwietniewska-Talarczyk – opowiadania o przedszkolnych sprawach pomagające oswoić się z dziecięcymi problemami.

„Lubię mycie” Marcin Malicki – książka z serii „Pierwsze czynności” – propozycja dla trzylatków, która pozwala im oswoić się z codziennymi czynnościami i nowymi doświadczeniami. Główny bohater Kacper i jego pluszowy przyjaciel królik zobaczą, że mycie może być miłą, przyjemną i fajną zabawą, a ciepłe, kolorowe ilustracje pomogą pokonać obawę dzieci przed tym, co trudne i nieznane. Wspólna lektura tej pozycji pomoże nowym przedszkolakom w oswojeniu się z codziennymi, niezmiennymi czynnościami higienicznymi obowiązującymi w grupie Delfinków.

„Łatki żyrafy Klementynki” Jolanta Narutowska – bajka terapeutyczna o braku wiary we własne siły.  Gdzieś na dalekiej pustyni, wśród niedużych drzew i bardzo wysokich traw gorącej afrykańskiej sawanny, mieszkała wraz ze swoją rodziną mała żyrafa Klementynka. Wyglądem różniła się od swoich koleżanek i kolegów, wstydziła się tego i czasami było jej bardzo ciężko, aż do dnia kiedy poznała swojego przyjaciela białego lwa. 

„Pod grzybem” Władimir Sutiejew – bajka o mrówce, którą schroniła się przed silnym deszczem pod malutkim grzybkiem. Lecz na polance znajdowały się inne zwierzęta, które również szukały schronienia przed ulewą. Czy mała mrówka im pomoże? 

Bajki o pomaganiu z serii Mądra Sowa opowiada, wydawnictwo Jedność – opracowanie zbiorowe. Książka zawiera kilka bajek dotyczących różnych form pomocy. Bohaterami książki są zwierzęta, z którymi dzieci chętnie się utożsamiają.  Każde z opowiadanie dotyczy innej sytuacji problemowej, z którymi na co dzień spotykają się dzieci w wieku przedszkolnym. „Bajki o pomaganiu” ukazują  różne możliwości rozwiązania zaistniałego problemu, które dzieci analogicznie mogą wykorzystać w realnym życiu. Uwrażliwiają małego czytelnika, uczą empatii i zwracają uwagę na konieczność niesienia pomocy w różnych sytuacjach.

„O muchomorze, który nie chciał być trujący” Wiesława Zaręba – Muchomor jest wesoły i sympatyczny. Wszystkie zwierzęta w lesie go znają i lubią. Pewnego razu przytrafia się mu coś strasznego i od tego czasu grzyb się zmienia. Nikt nie wie, dlaczego. Dopiero mały robaczek, który zgubił się w lesie rozwiązuje zagadkę i przywraca dawny porządek. Jest to mądra i wciągająca opowieść o przyjaźni, dzięki której muchomor odzyskuje utraconą wiarę w siebie.

Skip to content